Problemy ortopedyczne u rosnących psów

Niezrównoważone karmienie pod względem ilości i jakości ma ogromny wpływ na rozwój szkieletu u rosnących psów.
Najbardziej zgubny wpływ na prawidłowy rozwój kośćca wywołuje zbyt wysoki pobór kalorii( nieodpowiednie żywienie). Zbyt intensywny i niezrównoważony wzrost kości i ciała prowadzi prowadzi do zniszczenia warstw chrząstki co jest przyczyną różnych chorób kości i stawów. Należy pamiętać z rozmiar ciała jest warunkowany genetycznie i im wolniej osiągany tym zdrowiej.

Częste problemy ortopedyczne u psów rosnących

1/Dysplazja Łokcia

Dysplazja łokcia jest rozwojową chorobą ortopedyczną która objawia się kulawizną przednich kończyn u dużych i średnich psów. Nieleczona choroba ta prowadzi do powstania zmian zwyrodnieniowych w stawie. Etiopatogeneza dysplazji łokcia jest kontrowersyjna. Wyróżniamy cztery jednostki chorobowy które są określane mianem dysplazji łokcia:Nieprzyśronięty wyrostek łokciowy dodatkowy, fragmentacja przyśrodkowego wyrostka dziobastego (processus coronoideus), inkongruencja w stawie łokciowym oraz osteochondroza przyśrodkowego kłykcia kości ramiennej.

Choroba ta jest dziedziczna od 27 do 77 procentach a pozostałe przyczyny to dieta i nieodpowiednie prowadzenie psa w wczesnym wieku. Diagnoza obejmuje wywiad, badanie ortopedyczne, badanie obrazowe ( RTG) , bad. Artroskopowe.

Współczesne postępowania obejmują : usunięcie lub zespolenie izolowanych fragmentów, kuretaż zmian osteochondrotycznych, koronoidektomia, osteostomia ślizgowa k. Ramiennej, osteostomia korekcyjna k. Łokciowej i uwolnienie ścięgna dwugłowego ramienia.

2/ Dysplazja stawów biodrowych (HD)

Dysplazja stawów biodrowych psów jest częstą chorobą ortopedyczną, najczęściej występuje u dużych ras psów a rzadziej u małych. Badania wykazują z utrzymanie szczupłej sylwetki ciała w pierwszych 12 miesiącach życia i ograniczenie ruchu wpływa korzystnie na ograniczenie predyspozycji genetycznych.

Rozpoznanie na podstawie wywiadu, badania ortopedycznego i radiologicznego. Leczenie zachowawcze polega na kontroli ruchu, kontroli masy ciała, fizykoterapii, stosowaniu chondroprotektorów , stosowaniu leków przeciwbólowych niesterydowych.

W ortopedii weterynaryjnej zostało opisanych wiele technik operacyjnego leczenia dysplazji stawów biodrowych u psów.

3/ Zwichnięcie rzepki

Zwichnięcie występuje od 4 m-ca Życia, chód jest bardzo typowy. Wśród przyczyn zwichnięcia wyróżniamy czynniki wrodzone, urazowe i rozwojowe. Zwichnięcie przyśrodkowe występuje przede wszystkim u małych ras psów, natomiast boczne ( bardzo rzadkie) występuje u psów dużych ras, zdarza się także zwichnięcie boczne i przyśrodkowe na tym samym kolanie.

Diagnozowanie zwichnięcia rzepki jest oparte na amerykańskim czterostopniowym standardzie. Leczenie chirurgiczne jest skuteczne jeśli można dokładnie poprawić ułożenie struktur anatomicznych.

4/ Osteochondrosis

Osteochondrosis to problem uogólniony , w którym dochodzi do zaburzenia w procesie kostnienia chrząstki stawowej i do zakłócenia wymiany chondrocytów w tkankę kostną. Predylekcyjne miejsce do występowania osteochondrosis to przyśrodkowy kłykieć części dalszej kości ramiennej i w stawie barkowym, następnie kłykieć boczny dalszej części k. Udowej, stęp i staw lędżwiowo-krzyżowy. Patogeneza tej choroby opiera się na nieprawidłowym odżywieniu, szczególnie z nadmiarem wapnia w diecie i zbyt wczesnym obciążeniem stawów. Choroba ta występuje najczęściej u psów młodych między 4- 10 m-cem życia , dużych ras szybko rosnących.

Standardowa terapia polega na usunięciu fragmentu chrząstki razem z kuretażem chrząstki hyalinowej w celu umożliwienia kości podchręstnej zastąpienia i wrośnięcia w ubytek. Rokowanie jest dobre w przypadku stawu barkowego i stawu łokciowego, natomiast osteochondroza stawu stepowego często prowadzi do poważnego Osteoarthritis.

5/ Enostoza ( panosteitis )

Etiologia panosteitis nie została odkryta. Duże rasy, szybki wzrost, nadmiar podaż wapnia w diecie może odgrywać ważna rolę w jej patogenezie. Kulawizna jest przemienna, występuje bolesność uciskowa kości długich. Choroba jest samo ograniczająca się . Enostoza jest głównym rozpoznaniem różnicowym w dysplazji łokcia.

6/ Osteodystrofia przerostowa ( HOD)

Osteodystrofia przerostowa jest schorzeniem kości przynasady. HOD ma poważny przebieg z bolesnym obrzękiem stawów nadgarstek , gorączką, brakiem apetytu. Są przypadki smiertelne. Postępowanie jest zachowawcze i wspomagające.

7/ Inne schorzenie młodych psów

Inne choroby rosnących psów to Choroba Legg- Perthes Calve ( u psów małych ras przeważnie), zespół Wobblera lub syndrom chwiejności szczególnie u dogów niemieckich, dobermanów, bassetów i wtórna żywieniowa nadczynność przytarczyć.